Back to Top
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | DB-9 |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.4 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Baud rate | 921.6 Kbit/s |
| Parity bit | Even, Mark, N, Odd, Space |
| FIFO (First In, First Out) | 512 B |
| Chipset | Prolific - PL2303RA |
| Data bits | 5,6,7,8 |
| Stop bits | 1,1.5,2 |
| Flow Control type | DTR/DSR, N, RTS/CTS, XON/XOFF |
| Compatible operating systems | Windows 7, 8.1, 10 Windows Server 2008 R2, 2012 R2, 2016 Mac OS X 10.11, 10.12 Linux 2.6.x - 4.4.x |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 100 °C |
| Relative humidity | 5 - 85 % |
| Width | 35 mm (1.37 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Weight | 10 g (0.02 lbs) |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 10 g |
| Quantity | 1 |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
