Back to Top
| Connector 1 | DB-9 |
| Connector 2 | USB 2.0 A |
| Gender | Male connector/Male connector |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.2 m |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Parity bit | Even, Mark, N, Odd, Space |
| FIFO (First In, First Out) | 256 B |
| Chipset | FTDI - FT232RL |
| Data bits | 7,8 |
| Stop bits | 1,2 |
| Baud rate | 115.2 Kbit/s |
| Compatible operating systems | - Windows CE (4.2, 5.0, 6.0), XP Embedded, 98SE, 2000, XP, Vista, 7, 8, 8.1, 10 - Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2, 2016 - Mac OS 10.6 to 10.12 - Linux 2.4.x to 4.4.x LTS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 85 °C |
| Relative humidity | 5 - 95 % |
| Width | 41.5 mm (1.62 ") |
| Depth | 45 mm (1.76 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Weight | 200 g (0.44 lbs) |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 220 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package weight | 200 g |
| Drivers included | |
| Manual |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
