Back to Top
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Number of computers controlled | 4 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | HDMI |
| Console ports | 3.5mm headphone, HDMI, USB A |
| Console USB ports quantity | 4 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 3 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Audio connections | |
| Headphone outputs | 4 |
| DC-in jack |
| Ethernet LAN |
| Plug and Play | |
| Daisy chain | |
| Audio channels | 2.0 |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Maximum cable length | 10000 m |
| LED indicators | Link, Power |
| Hot keys | |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC, UL, PSE |
| Built-in display | |
| On Screen Display (OSD) |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Input current | 0.6 A |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Plug type | Type M |
| Compatible power plug types | AU, EU, UK, US |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 130 mm (5.07 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 43 mm (1.68 ") |
| Weight | 1062 g (2.34 lbs) |
| Package width | 247 mm |
| Package depth | 294 mm |
| Package height | 88 mm |
| Package weight | 1600 g |
| Rubber feet | |
| Quick installation guide |
| Audio support | |
| IP control | N |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
