Back to Top
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Video bandwidth | 60 Hz |
| Number of computers controlled | 2 |
| Keyboard port type | USB |
| Mouse port type | USB |
| Video port type | DisplayPort |
| HDCP | |
| DisplayPorts quantity | 6 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 2 |
| Console ports | 3.5mm headphone,3.5mm mic, DisplayPort, USB A |
| Console USB ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-A hub ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A hub ports quantity | 2 |
| USB connector type | USB Type-A, USB Type-B |
| Audio connections | |
| Headphone outputs | 4 |
| Number of microphone inputs | 4 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Scan interval | 1,5,255 s |
| Hot-Plug support | |
| Firmware upgradeable |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Metal |
| LED indicators | Y |
| Push button |
| Built-in display |
| Power source | DC |
| DC input voltage | 12 V |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 80 % |
| Width | 335 mm (13.07 ") |
| Depth | 155.6 mm (6.07 ") |
| Height | 53.9 mm (2.1 ") |
| Weight | 1590 g (3.51 lbs) |
| Package width | 546.1 mm |
| Package depth | 120.7 mm |
| Package height | 241.3 mm |
| Package weight | 3340 g |
| Cables included | Audio (3.5mm), DisplayPort, USB |
| Manual | |
| AC adapter included |
| Master carton width | 565 mm |
| Master carton length | 387.4 mm |
| Master carton height | 266.7 mm |
| Master carton weight | 10250 g |
| Quantity per master carton | 3 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.