Back to Top
| Hub interfaces | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A, USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 2 |
| Host interface | Thunderbolt 3 |
| Ports quantity | 4 |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| USB Power Delivery (revision 2.0) |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 70 °F |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 90 mm (3.51 ") |
| Depth | 60 mm (2.34 ") |
| Height | 15.5 mm (0.6 ") |
| 100 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.