Back to Top
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3ah Draft 3.0, IEEE 802.3 |
| Safety | Laser Class 1 21CFR1040 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Transmit power range | -8 - -15 dBmW |
| Connector(s) | Dual LC |
| Fiber type | SMF |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
