Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Converter input interface | 1000Base-T |
| Converter output interface | 1000BASE-LX |
| Connectivity technology | Wired |
| Fiber optic connector | SC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Wavelength | 1310 nm |
| Fiber mode structure | Single-mode |
| Tx power (min) | -9.5 dBmW |
| Tx power (max) | -3 dBmW |
| Sensitivity | -20 dBmW |
| Link budget | 10.50 dB |
| Internal | |
| LED indicators | Y |
| Product colour | Black |
| Safety | UL, C-UL |
| Certification | FCC A, CISPR22/EN55022, EN55024, CE |
| Power consumption (typical) | 3.15 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Package weight | 900 g |
| Dimensions (WxDxH) | 46 x 85 x 22 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.