Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom microphone |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Reject call, Volume +, Volume - |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Plug and Play |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Compatible products | T41S/T42S/T46S/T48S/T42U/T43U/T46U/T48U/ T53/T53W/T54W/T57W/T58A/VP |
| Certification | FCC |
| Connectivity technology | Wired |
| USB connectivity | |
| Cable colour | Black |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 28 mm |
| Microphone frequency | 100 - 8000 Hz |
| Microphone sensitivity | -44 dB |
| Noise-canceling | |
| Microphone direction type | Unidirectional microphone |
| Microphone mute |
| Control unit type | In-line control unit |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Weight | 82.5 g (0.18 lbs) |
| LED indicators | Y |
| Maximum input power | 10 mW |
| CE | |
| Y | |
| Y | |
| Faux leather | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.