Back to Top
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 9 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Switching capacity | 18 Gbit/s |
| Throughput | 9 Gbit/s |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Steel |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power consumption (max) | 240 W |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 4.4 A |
| DC input voltage | 48 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 480 mm (18.72 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 9000 g (19.84 lbs) |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Sustainability compliance |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.