Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L3 |
| Reset button | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Installed SFP+ modules quantity | 4 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| 10G support |
| Switching capacity | 360 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.095 Mpps |
| Product colour | White |
| Housing material | Steel |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support | |
| DC input voltage | 52 V |
| Input current | 10 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 442 mm (17.24 ") |
| Depth | 400 mm (15.6 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 6200 g (13.67 lbs) |
| CE | |
| 160 | |
| AC/DC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.