Back to Top
| Solid-state drive capacity | 500 GB |
| Solid-state drive interface | PCI Express 3.1 |
| Read speed | 2500 MB/s |
| Write speed | 300 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 1.2 |
| Memory type | 3D TLC |
| Latency (read) | 100 µs |
| Latency (write) | 30 µs |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (100% span) | 146000 IOPS |
| Random write (100% span) | 16200 IOPS |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| End-to-End Data Protection | |
| Enhanced Power Loss Data Protection technology | |
| Hardware encryption | |
| SSD temperature monitoring | |
| Component for | Server/workstation |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | <1 sector per 10^17 bits read |
| TBW rating | 650 |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| SSD usage tag | Data center |
| SSD ARK ID | 96942 |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5" |
| Product family | Data center SSD |
| Product series | Intel® SSD DC P4501 Series |
| Product codename | Cliffdale |
| Power consumption (average) | 10 W |
| Power consumption (idle) | 5 W |
| Intel High Endurance Technology (HET) | |
| Intel® Rapid Start Technology | |
| Intel® Smart Response Technology |
| Windows operating systems supported | Y |
| Mac operating systems supported | Y |
| Linux operating systems supported | Y |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Operating shock | 1000 G |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
| Random read (8GB span) | 146000 IOPS |
| Launch date | Q2'17 |
| Random write (8GB span) | 16200 IOPS |
| Product type | 19 |
| Status | Launched |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
