Back to Top
| Solid-state drive capacity | 1000 GB |
| Read speed | 560 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | 3D NAND |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | |
| Component for | PC |
| TBW rating | 400 |
| SSD form factor | 2.5" |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating vibration | 5 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 69 mm (2.69 ") |
| Height | 7 mm (0.27 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
