Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 7000 MB/s |
| Write speed | 6900 MB/s |
| NVM Express (NVMe) version | 1.4 |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (4KB) | 650 IOPS |
| Random write (4KB) | 700 IOPS |
| TBW rating | 1400 |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.33 |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.