Back to Top
| Solid-state drive capacity | 4000 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 510 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | QLC |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| TRIM support | |
| Component for | PC/Notebook |
| TBW rating | 900 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operating voltage | 5 V |
| Brand specific technologies | SLC Caching |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Kernel 2.6.31, Kernel 2.6.33, Kernel 3.12, Kernel 3.17, Kernel 3.3, Kernel 4.6.4, Linux Kernel 5.10, Linux Kernel 5.11, Linux Kernel 5.12, Linux Kernel 5.13, Linux Kernel 5.14, Linux Kernel 5.15, Linux Kernel 5.8, Linux Kernel 5.9 |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating vibration | 20 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 69.9 mm (2.73 ") |
| Depth | 100 mm (3.9 ") |
| Height | 6.8 mm (0.27 ") |
| Weight | 45 g (0.1 lbs) |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.