Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat3, Cat5, Cat5e |
| Auto MDI/MDI-X | |
| MAC address auto-learning supported | |
| MAC address auto-aging supported |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Forwarding rate | 7.44 Mpps |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 15 |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Activity, Link, Power |
| Wall mountable | |
| Housing material | Plastic |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Packet buffer memory | 1 MB |
| Power source | AC |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 1.7 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 82 mm (3.2 ") |
| Depth | 52 mm (2.03 ") |
| Height | 22 mm (0.86 ") |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.