Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| MAC address table | 8 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Wall mountable | |
| Housing material | Plastic |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Buffer size | 2000 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 45 h |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 4.63 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 180 mm (7.02 ") |
| Depth | 90 mm (3.51 ") |
| Height | 25.5 mm (0.99 ") |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.