Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| MAC address filtering |
| Management protocols | CSMA/CD, Star |
| Stackable | |
| Certification | FCC, CE |
| Packet buffer memory | 0.128 MB |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Weight | 450 g (0.99 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 171 x 98 x 28 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.