Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX,10BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support |
| Supported data transfer rates | 10/100 Mbps |
| Switching capacity | 3.2 Gbit/s |
| MAC address table | 1000 entries |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 0.1 Gbit/s |
| Supported network protocols | CSMA/CD, TCP/IP |
| Product colour | White |
| Certification | FCC, CE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Dimensions (WxDxH) | 200 x 142 x 40 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Connectivity LEDs | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.