Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Full duplex | |
| Flow control support |
| Supported data transfer rates | 10/20Mbps, 100/200Mbps |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 0.2 Gbit/s |
| Certification | CE, FCC |
| Buffer size | 512 KB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 2.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 154 mm (6.01 ") |
| Depth | 110 mm (4.29 ") |
| Height | 33 mm (1.29 ") |
| Weight | 225 g (0.5 lbs) |
| AC adapter included |
| Dimensions (WxDxH) | 154 x 110 x 33 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| I/O ports | 8 x 10/100Mbps Auto-MDIX RJ-45 |
| Power supply type | 5V DC / 7.5V DC 1A |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.