Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| 10G support |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC, CE |
| Power consumption (typical) | 3.5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Width | 148 mm (5.77 ") |
| Depth | 97 mm (3.78 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 380 g (0.84 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.