Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| MAC address filtering |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Link, Power, Y |
| Certification | FCC Class B, ICES-003 Class B, CE Class B, C-Tick Class B, VCCI Class B, cUL, CB, RoHS |
| Packet buffer memory | 0.128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1688338 h |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 3.10 W |
| Input current | 1 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 6.854 BTU/h |
| Weight | 286 g (0.63 lbs) |
| Data transfer rate | 2000 Mbit/s |
| Dimensions (WxDxH) | 100 x 98 x 28 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Input voltage | 5 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
