Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX,10BASE-T |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 3.2 Gbit/s |
| Throughput | 2.38 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | RoHS |
| Packet buffer memory | 0.156 MB |
| Power consumption (typical) | 5 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 156 mm (6.08 ") |
| Depth | 107 mm (4.17 ") |
| Height | 42.5 mm (1.66 ") |
| Weight | 261 g (0.58 lbs) |
| Quick start guide |
| Input voltage | 5 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.