Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000Mbps |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 2 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Y |
| IGMP snooping |
| Switching protocols | CSMA/CD |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power connector | DC-in jack |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 158 mm (6.16 ") |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| User guide | |
| Manual |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | 16 Gbit/s |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Packet transfer speed | 14880pps/148800pps/1488000pps |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Power LED |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.