Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| MAC address table | 1024 entries |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| MAC address filtering |
| Data link protocols | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| Certification | FCC, CE |
| Packet buffer memory | 0.112 MB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 10 W |
| Input current | 0.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 131 °F |
| Weight | 280 g (0.62 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 130 x 77 x 25 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 5.1 x 3 x 1 " |
| Power supply type | DC |
| Weight (imperial) | 0.6 lbs |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Input voltage | 7.5 V |
| Connectivity LEDs | Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
