Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi data rate (max) | 867 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1300 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Firmware upgradeable | |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Flash memory | 32 MB |
| Transmitting power | 23 dBmW |
| Internal memory | 256 MB |
| Built-in processor | |
| Certification | CE, FCC, IC, NCC, BSMI, IDA, RCM, JPA, JRF, VCCI, KC, RoHS |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| DHCP server | |
| DHCP client |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| DC-in jack | |
| USB connector type | USB Type-C |
| Security algorithms | WPA-PSK, WPA2-PSK |
| Antennas quantity | 4 |
| Integrated antenna |
| Input voltage | 12 V |
| Input current | 1.2 A |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| Placement | Table |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 120 mm (4.68 ") |
| Depth | 120 mm (4.68 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| AC adapter included |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.