Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 866.7 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Rate limiting | |
| VLAN support | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Web-based management | |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | AES, TKIP, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2 |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 1 |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Number of connectors | 2 |
| Power consumption (max) | 8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC voltage range | 44- 57 V |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| LED indicators | Power, Signal strength |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 866.7 Mbit/s |
| Sustainability certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC) |
| Sustainability compliance |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Width | 84 mm (3.28 ") |
| Depth | 34 mm (1.33 ") |
| Height | 137 mm (5.34 ") |
| Weight | 173 g (0.38 lbs) |
| Mounting kit | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.