Back to Top
| Bandwidth | 5.825 GHz |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Band Steering | |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, CCK, DBPSK, DQPSK, DSSS, OFDM, QPSK |
| Transmitting power | 29.55 dBmW |
| Web-based management | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Channels quantity | 140 channels |
| Reset button | |
| On/off switch | |
| Certification | CE. FCC. IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv3, WEP, WPA, WPA2-PSK, WPA2-RADIUS |
| MAC address filtering |
| Integrated antenna | |
| Antenna gain level (max) | 4 dBi |
| Power consumption (max) | 18.96 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Placement | Ceiling, Wall |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Cable length | 1.5 m |
| Hidden Service Set Identifier (SSID) |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 214 mm (8.35 ") |
| Depth | 36 mm (1.4 ") |
| Height | 214 mm (8.35 ") |
| Weight | 684 g (1.51 lbs) |
| Quick start guide | |
| PoE adapter included | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.