Back to Top
| PDU types | Monitored |
| Type | Three-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| AC outlets quantity | 48 AC outlet(s) |
| Power plug | IEC309 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Maximum current | 60 A |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Maximum power | 14500 W |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 63 x 1778 mm |
| Weight | 8460 g (18.65 lbs) |
| Package weight | 11540 g |
| Package width | 245 mm |
| Package depth | 1927 mm |
| Package height | 175 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.