Back to Top
| PDU types | Monitored |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| Certification | Tested to UL/CSA 60950-1 (USA, Canada), FCC Class A (Emissions), NOM (Mexico) |
| AC outlets quantity | 1 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler, NEMA L6-30R |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Package type | Box |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 122 °F |
| Manual |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 200 - 240 V |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Width | 444.5 mm (17.34 ") |
| Depth | 317.5 mm (12.38 ") |
| Height | 88.9 mm (3.47 ") |
| Weight | 6210 g (13.69 lbs) |
| Package weight | 9210 g |
| Package width | 424.2 mm |
| Package depth | 490.2 mm |
| Package height | 195.6 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Quantity per master carton | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.