Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL Listed, CSA, FCC Part 15 Class A, ICES-003, UL 60950, UL Listed |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Input connection type | NEMA L5-30P |
| Monitoring | Current |
| LED indicators | Alarm |
| Cable length | 3.66 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 2880 VA |
| Maximum total current draw per phase | 24 A |
| Power protection features | Overload |
| Maximum power | 14400 W |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 112 x 88 mm |
| Weight | 3360 g (7.41 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 508 x 368 x 140 mm |
| Package weight | 4440 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
