Back to Top
| PDU types | Managed, Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| On/off switch | |
| Certification | CE, FCC Class A, UL62368, EN 55032 Class A, IEC 62368 |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| Power plug | IEC 60309 |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB ports quantity | 1 |
| Daisy chain |
| Monitoring | Current, Power, Voltage |
| Display | LCD |
| Cable length | 3.05 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 200 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 12 A |
| Width | 433 mm (16.89 ") |
| Depth | 44 mm (1.72 ") |
| Height | 215 mm (8.39 ") |
| Weight | 3700 g (8.16 lbs) |
| Package width | 550 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Package height | 125 mm |
| Y | |
| RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
