Back to Top
| PDU types | Metered, Monitored, Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950-1, FCC Class A |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L5-30P |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Firmware upgradeable via | USB |
| Supported network protocols | HTTP, HTTPS, SNMP v1, SNMP v3, SNMP, MIB, SMTP, SMTPS, TLS v1.1, SSL, Telnet, SSH v2, FTP, DNS, DHCP, TCP/IP v4, TCP/IP v6, RADIUS, LDAP v3, LDAPS v3, Windows AD, NTP, SysLog, EnergyWise v1.2 |
| Firmware upgradeable |
| Display | LCD |
| Cable length | 3.3 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Dimensions (WxDxH) | 55.8 x 48.2 x 1663.7 mm |
| Weight | 7801 g (17.2 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
