Back to Top
| PDU types | Switched |
| Rack capacity | 2U |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL, CSA, FCC 15 A, ICES-003, PSE, UL 60950, UL |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-30P |
| Monitoring | Current |
| Outlet control | Recycle, Turn off |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.66 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 200-230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| Maximum total current draw per phase | 30 A |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 254 x 89 mm |
| Weight | 6320 g (13.93 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 514 x 514 x 146 mm |
| Package weight | 8360 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
