Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950-1, NOM |
| AC outlets quantity | 42 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L21-20P |
| AC outlet types | NEMA 5–15 |
| Monitoring | Current |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| Maximum current | 16 A |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 5700 VA |
| Maximum total current draw per phase | 9.2 A |
| Dimensions (WxDxH) | 49 x 56 x 1778 mm |
| Weight | 5700 g (12.57 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 155 x 110 x 1925 mm |
| Package weight | 6600 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.