Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| On/off switch | |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950-1 (USA). CAN/CSA-C22.2 NO. 60950-1 (Canada), Class A Part 15 (Emissions), NOM (Mexico), TAA Compliant |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Outlet control | Lock-out, Recycle, Turn off, Turn on |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP, NTP |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.66 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 122 °F |
| Manual |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Maximum power | 1400 W |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 108 x 44.4 mm |
| Weight | 2360 g (5.2 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 300 x 520 x 54 mm |
| Package weight | 3100 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.