Back to Top
| PDU types | Monitored |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950-1, NOM, TAA |
| AC outlets quantity | 24 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L6-30P |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.05 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 30 A |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Dimensions (WxDxH) | 56 x 67 x 1778 mm |
| Weight | 5220 g (11.51 lbs) |
| Package weight | 7500 g |
| Package width | 173 mm |
| Package depth | 508 mm |
| Package height | 1867 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.