Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance |
| AC outlets quantity | 16 AC outlet(s) |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, HTTP, HTTPS, SMTP, SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3, telnet, SSH, FTP, DHCP, NTP |
| Display | LCD |
| LED indicators | Power, Status |
| Cable length | 3.048 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Maximum power | 1520 W |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 67 x 1244 mm |
| Weight | 3175 g (7 lbs) |
| Package weight | 4989 g |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 1314 mm |
| Package height | 101 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.