Back to Top
| Input connection type | NEMA L5-30P |
| Output connections | 10x NEMA 5-20R |
| Cable length | 3.66 m |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Load capacity | 2880 VA |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| Maximum total current draw per phase | 24 A |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57 x 44 mm |
| Weight | 2500 g (5.51 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
