Back to Top
| PDU types | Metered |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | cUL Listed, FCC Part 15 Class A, ICES-003, PSE, UL 60950-1, UL Listed |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3 m |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 100-120 V |
| Load capacity | 1440 VA |
| Maximum input current per phase | 15 A |
| Dimensions (WxDxH) | 55 x 44 x 902 mm |
| Weight | 4080 g (8.99 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 160 x 108 x 1131 mm |
| Package weight | 4940 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
