Back to Top
| Product colour | Black |
| Certification | cUL, CSA C22.2 No. 107.1, METI Denan, UL 1778, UL |
| Input connection type | NEMA L14-30P |
| Output connections | (4) NEMA L6-20R |
| Cable length | 8.53 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Nominal input voltage | 208 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 208 V |
| Load capacity | 4992 VA |
| Maximum input current per phase | 30 A |
| Maximum total current draw per phase | 24 A |
| Dimensions (WxDxH) | 437 x 89 x 89 mm |
| Weight | 6360 g (14.02 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
