Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE , FCC Class A , UL60950 , EN 55032 Class A |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| Power plug | C14 coupler |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB ports quantity | 1 |
| Daisy chain | |
| Bundled software | PowerPanel |
| Supported network protocols | IPv4/v6, SNMPv1/v3, HTTP/HTTPs, TCP/IP, UDP, DHCP, NTP, DNS, SMTP, SSH, SSL, TLS, Telnet, FTP, Syslog |
| Management protocols | SNMPv1/v3 |
| Firmware upgradeable |
| Display | LCD |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.05 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3500 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Nominal input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, HTTPS, SSH, SSL/TLS |
| Dimensions (WxDxH) | 433 x 112 x 44 mm |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Package weight | 3900 g |
| Package width | 500 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 65 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
