Back to Top
| Maximum weight capacity | 6 kg |
| Minimum screen size compatibility | 17 " |
| Maximum screen size compatibility | 27 " |
| Mounting | Freestanding |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| VESA mounting interfaces | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Suitable for | Computer monitor |
| Height adjustment | |
| Cord management | |
| Swivel angle range | -30 - 30 \u00b0 |
| Angle of rotation | 360 \u00b0 |
| Tilt angle range | -20 - 60 \u00b0 |
| Product colour | Black |
| Easy to install | |
| RoHS compliance |
| Width | 320 mm (12.48 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 540 mm (21.06 ") |
| Weight | 2490 g (5.49 lbs) |
| Package width | 185.4 mm |
| Package depth | 88.9 mm |
| Package height | 830.6 mm |
| Package weight | 6620 g |
| Manual |
| Steel | |
| Landscape/Portrait |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.