Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Bullet |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Weatherproof | |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| IK code | IK04 |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Noise reduction technology | 2D noise reduction,3D noise reduction |
| Noise reduction | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Frame rate | 30 fps |
| Optical sensor size | 1/2 " |
| Zoom capability | |
| Optical zoom | 3 x |
| Maximum aperture number | 3.3 |
| Minimum aperture number | 1.53 |
| Focal length range (f-f) | 4.1 - 12.3 mm |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| Night vision distance | 25 m |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Built-in microphone |
| Diameter | 86 mm |
| Length | 154.3 mm |
| Weight | 650 g (1.43 lbs) |
| Power source type | PoE |
| DC output voltage | 37,48,54,57 |
| Power consumption (max) | 10 W |
| Reset button |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Mounting kit | |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
| 35, 109.9 | |
| 19.8, 60 | |
| 40, 127.7 | |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.