Back to Top
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver type | SX |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Cable type | Fiber optic |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | |
| Fiber cable diameters supported | 62.5/125, 50/125 µm |
| Wavelength | 850 nm |
| Hot-swap | |
| Compatible products | ProCurve 4100gl, ProCurve 5300xl, ProCurve 9300m, ProCurve 1400, Procurve 1700, ProCurve 1800, ProCurve 2510, ProCurve 2600, ProCurve 2600-PWR, ProCurve 2610, ProCurve 2610-PWR, ProCurve 2810, ProCurve 2900, ProCurve 3400cl, ProCurve 3500yl, ProCurve 4200vl, ProCurve 5300xl, ProCurve 5400zl, ProCurve 6108, ProCurve 6200yl, ProCurve 8100fl, ProCurve 8212zl, ProCurve 9300m |
| Width | 15.2 mm (0.59 ") |
| Depth | 55.1 mm (2.15 ") |
| Height | 11.7 mm (0.46 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.