Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 6000 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 6 GHz |
| Number of users | 510 user(s) |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Band Steering | |
| Airtime Fairness (ATF) | |
| Rate limiting | |
| VLAN support | |
| Firmware upgradeable | |
| Automatic channel selection | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Syslog | |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| MAC address filtering |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC voltage range | 12 V |
| Placement | Ceiling, Wall |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 1148 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4804 Mbit/s |
| BeamForming |
| Access Control List (ACL) | |
| Automatic channel scanning | |
| Fast roaming |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 220 mm (8.58 ") |
| Depth | 220 mm (8.58 ") |
| Height | 32.5 mm (1.27 ") |
| Package type | Box |
| Mounting kit | |
| Quick start guide | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.