Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 5400 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Rate limiting | |
| VLAN support | |
| Web-based management | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Reset button | |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna type | Internal |
| Input current | 1.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4804 Mbit/s |
| Width | 243 mm (9.48 ") |
| Depth | 243 mm (9.48 ") |
| Height | 64 mm (2.5 ") |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| <20 dBm(2.4 GHz, EIRP); <23 dBm(5 GHz, band1 & band2, EIRP); <30 dBm(5 GHz, band3, EIRP) | |
| <25 dBm (2.4 GHz); <28 dBm (5 GHz) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.