Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Luminous flux | 0.005 lm |
| Dynamic range | 120 dB |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Frame rate | 20 fps |
| Minimum illumination | 0.03 lx |
| Tilt angle range | 0 - 65 u00b0 |
| Pan range | 0 - 80 u00b0 |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Sensor type | CMOS |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 48 x |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SDHC, SDXC |
| Flash memory | 128 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Ethernet LAN | |
| Networking standards | IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS/SMB, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMPv3, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, QoS (CoS/DSCP), RTSP/RTP/RTCP, SMTP, SNMP, SSL, TCP/IP, TLS 1.2, UDP, UPnP |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Audio formats supported | G.711, G.726 |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 65 dB |
| Built-in microphone | |
| Audio system | 1-way |
| Audio detection |
| Diameter | 82 mm |
| Weight | 353 g (0.78 lbs) |
| Power source type | AC |
| Power consumption (max) | 3.6 W |
| Certification | EMC: CE (EN 55032 Class B, EN 55024), FCC (FCC Part 15 Subpart B Class B), RCM (AS/NZS CISPR 32 Class B), VCCI (VCCI-CISPR 32 Class B); Safety : UL (UL 62368-1), CB (IEC/EN 62368-1, IEC/EN 60950-22, IEC/EN 62471); Environment: IK10 (IEC 62262); |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Number of cameras | 1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.