Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode | |
| Infrared (IR) cut-off filter |
| Form factor | Dome |
| Product colour | White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| Weatherproof | |
| LED indicators | Power, Status |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| Maximum resolution | 2560 x 1920 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Video formats supported | H.264, H.265, M-JPEG |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1920 |
| Noise reduction | |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness |
| Digital Wide Dynamic Range (DWDR) | |
| Time stamp overlay | |
| Smart IR | |
| Text caption overlay | |
| Frame rate | 60 fps |
| Video streaming | |
| Back Light Compensation (BLC) | |
| Flip & mirror | |
| Highlight Compensation (HLC) |
| Camera pan control | |
| Camera tilt control | |
| Tilt angle range | 0 - 80 ° |
| Pan range | 0 - 350 ° |
| Angle of rotation | 350 ° |
| Camera shutter speed | 1/5 - 1 / 32000 s |
| Number of sensors | 1 |
| Sensor type | CMOS |
| Progressive scan | |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Zoom capability | |
| Digital zoom | 48 x |
| Number of lenses | 1 |
| Maximum aperture number | 2 |
| Fixed focal length | 2.8 mm |
| Password protection | |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Abandoned object, Face detection, Missing object |
| Alert notification type | |
| HTTPS encryption | |
| Video motion detection |
| Card reader integrated | |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Built-in hard drive | |
| Maximum memory card size | 1000 GB |
| Flash memory | 8000 MB |
| Internal memory | 1000 MB |
| Night vision | |
| Night vision distance | 30 m |
| LED type | IR |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Supported network protocols | 802.1X, ARP, Bonjour, CIFS / SMB, DDNS, DHCP, DNS, FTP, HTTP, HTTPS, ICMP, IGMPv3, IPv4, IPv6, NTP, PPPoE, QoS (CoS / DSCP), RTSP / RTP / RTCP, SMTP, SNMP, SSL, TCP / IP, TLS 1.2, UDP, UPnP |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Number of users | 10 user(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio detection | |
| Audio system | 1-way |
| Built-in microphone | |
| Voice codecs | G.711, G.726 |
| Height | 94 mm (3.67 ") |
| Diameter | 129 mm |
| Weight | 605 g (1.33 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (typical) | 6.15 W |
| Power consumption (max) | 8.55 W |
| Web-based management | |
| Behavior analysis | Intrusion detection, Line crossing detection |
| Certification | EMC: CE (EN55032, EN55024 Class A, EN50121-4 ), FCC (FCC Part 15 Subpart B Class A), RCM (AS/NZS CISPR32 Class A), VCCI (VCCI-CISPR 32 Class A); Saf ety : UL (UL62368-1), CB (IEC/EN 62368-1, IEC/EN 60950-22, IEC/EN 62471); Env ironment: IK10 (IEC 62262), IP66 (IEC 60529); IA: BIS (IS 13252), BSMI (EMC: CNS 13438, Saf ety : CNS 14336-1) |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 98 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.12 Sierra |
| Manual | |
| Number of cameras | 1 |
| 134 | |
| 120 | |
| 103 | |
| 76 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.