Back to Top
| Type | IP security camera |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Wide Dynamic Range (WDR) | |
| Day/night mode |
| Form factor | Bulb |
| Product colour | Black, White |
| Mounting type | Ceiling/Wall |
| International Protection (IP) code | IP66, IP67 |
| IK code | IK10 |
| Maximum resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Total megapixels | 2 MP |
| Video compression formats | H.264, H.265, M-JPEG |
| Supported graphics resolutions | 640 x 360,1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Frame rate | 60 fps |
| Image quality adjustment | Brightness, Contrast, Sharpness |
| Video streaming |
| Tilt angle range | -75 - 75 ° |
| Pan range | -100 - 110 ° |
| Angle of rotation | 170 ° |
| Camera shutter speed | 1/20000 - 1.5 s |
| Sensor type | CMOS |
| Optical sensor size | 1/2.8 " |
| Zoom capability | |
| Number of lenses | 1 |
| Auto focus | |
| Focal length range (f-f) | 3.3 – 8.1 mm |
| Password protection | |
| Security algorithms | HTTPS |
| IP address filtering |
| Card reader integrated | |
| Built-in hard drive |
| Night vision | |
| LED type | IR |
| Ethernet LAN | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | |
| Bluetooth | |
| Networking standards | IEEE 802.1x, IEEE 802.3at |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSa , HTTP/2, TLSa , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTCP, RTP, SRTP, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, DHCPv4/v6, ARP, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Syslog, Link-Local address (ZeroConf) |
| Quality of Service (QoS) support |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Audio codecs | 24bit LPCM, AAC-LC 8/16/32/44.1/48 kHz, G.711 PCM 8 kHz, G.726 ADPCM 8 kHz, Opus 8/16/48 kHz24bit LPCM, AAC-LC 8/16/32/44.1/48 kHz, G.711 PCM 8 kHz, G.726 ADPCM 8 kHz, Opus 8/16/48 kHz |
| Built-in speaker(s) | |
| Audio system | 2-way |
| Width | 133 mm (5.19 ") |
| Depth | 208 mm (8.11 ") |
| Height | 88 mm (3.43 ") |
| Weight | 975 g (2.15 lbs) |
| Power source type | PoE |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.9 W |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Number of cameras | 2 |
| BFR, PVC | |
| 107 - 39 | |
| Y | |
| 55 - 22 | |
| CMOS | |
| 131 - 45 | |
| 1/2.8 | |
| 1/20000 - 1.5 | |
| 0.1 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
