Back to Top
| Product type | Headset |
| Microphone type | Built-in microphone |
| Recommended usage | Sports |
| International Protection (IP) code | IP55 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Ear-hook |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Connectivity technology | Wireless |
| Bluetooth | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wireless range | 10 m |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headphone sensitivity | 96 dB |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Control type | Buttons |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Battery capacity | 150 mAh |
| Battery recharge time | 1 h |
| Standby time | 240 h |
| Weight | 30.3 g (0.07 lbs) |
| Carrying case |
| Package type | Box |
| Bluetooth profiles | A2DP, AVRCP, HFP |
| Continuous audio playback time | 12 h |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.